Szivarvágó használata

Szivarvágó használata során melyek a fontos szempontok, milyen szivar vágót válaszunk illetve melyik, hogyan működik.

A szivarvágó ahhoz szükséges, hogy a szivar végét az úgy nevezet sapka részt el tudjuk távolítani.
Ehhez először meg kell ismernünk a szivar részeit:
-    talp
-    test
-    gyűrű
-    fej (ezen belül: a váll és a sapka)

Amikor a szivart megvágjuk és eltávolítjuk a sapka részt, akkor arra kell ügyelnünk, hogy mindenképpen a váll alatti résznél történjen ez meg és semmiképpen ne sérüljön a borító levél.
 
Ehhez érdemes megvizsgálni a különböző szivarvágó típusokat. Mindegyik ugyan azt a célt szolgálja de mégis mindegyik egy kicsit máshogyan. Viszont mielőtt ennyire előre haladnánk a témában javaslom a kedves olvasónak hogy vessen egy pillantást a humidor párásító használata bejegyzésre, mert itt sok olyan fontos információt talál, ami a szivar vágását is befolyásolja. Mintpéldául: ha túl alacsony a páratartalom a szivar dobozban, akkor a szivaroknak nincsen meg a megfelelő nedvességtartalmuk, így pedig könnyen sérülhet a borító levél - arról nem is beszélve hogy a szivar íze kesernyésebb lesz és sokkal gyorsabban is égnek.

Szivar vágó típusok:
- Asztali szivar vágó
- Dupla pengés szivarvágó
- Ék vágó
- Guillotine szivarvágó
- Kombinált szivarvágó
- Szivarfúró
- Szivarvágó olló

A szivarvágó választása során tudunk választani a pár száz forintos vágókból – ami kezdő szivarosok részére nagyon jó választás lehet, mert ha még csak most ismerkednek a szivarozással és még nem tudják eldönteni, hogy nekik ez mennyire fog tetszeni, akkor tökéletes választás lehet. De bátran merem ajánlani azoknak, akik már tapasztaltabbak ezen a téren és kicsit szétszórtak, vagy nem csak otthon szivaroznak, hanem például horgászás közben, mert ha csak egy van belőle, akkor lehet hogy pont nem találják, meg amikor szükség lenne rá. Ez olyan mint a dohányosoknál az öngyújtó - abból sose elég. De szivarvágókból rengeteg fajta közül tudunk választani, mind modell mind márka vagy akár szín szerint is, a kedvezőbb árútól egészen az exkluzív luxus kivitelig.
Az asztali szivarvágók nagyon díszesek és dekoratívak és nagyon jól mutatnak egy irodában vagy a lakásunkban. A szivarvágó olló használata  gyakorlást igényel, de az egyik legjobb vágó típusok közé tartozik. A dupla pengés szivar vágót szokták keverni a Guillotine szivarvágóval, ami nyaktilót jelent. Itt a penge nem oldalról vágja meg a szivart hanem fentről lefelé - sok esetben alul is található még egy kisebb penge de ez fixen van rögzítve. Így nézve nem is annyira nagy a különbség a dupla pengés és a  Guillotine szivarvágó között. A hagyományos szivarvágók közé tartozik még az ékvágó, ami a vágás formájáról kapta a nevét de ezt szokták nevezni V-Cutter-nek is, vagy macskaszem-vágásnak - a vágás formája miatt. Az egyik legjobb pedig a szivarfúró - ez főleg a nagyobb gyűrű méretű szivarokhoz jó választás. A legutolsónak pedig tegyünk említést a kombinált szivarvágókról. Ennek a nagy előnye, hogy a szivar vágó és a szivar gyújtó egyben van így már minden meg van ami szivarozáshoz szükséges már csak egy jófajta szivar kell.