Humidor párásító használata

A humidor párásító használata szivardobozokban elengedhetetlen, mert csak így tudjuk biztosan, hogy a kedvenc szivarjaink biztonságban vannak és szükséges ahhoz is, hogy a szivarok jellegzetes íze ki tudjon alakulni.

- Humidor párásító használata - párásító feltöltése
Öntsünk egy edénybe desztillált vizet és fejjel lefelé helyezzük bele a párosítót kb. 15-30 perc elteltével ez elegendő vizet fog magába szívni, vagy pedig a párosítót szétpattintva közvetlenül az akrylpolimer kristályokra vagy a szivacsra tudjuk önteni a folyadékot. Ezután rázzuk le róla a felesleges vizet, illetve töröljük át egy papírtörlővel a külső részét.
Amire még nagyon figyelnünk kell, sose rakjunk túlságosan nagy méretű párosítót a humidorba, mert az túl magas páratartalmat fog eredményezni. Például egy nagyméretű párásító 50-80 szálas humidorokba, illetve kisebb méretű humidorszekrényekbe ideális választás a mérete alapján.

- Humidor párásító használata során mire kell figyelnünk
Amennyiben a humidor már használatban, van akkor elég a párásítót körülbelül havonta egyszer feltölteni. Ami fontos, hogy mindig a megfelelő méretű párosítót használjuk. De ez változhat a körülményektől, illetve a szivarok állapotától is, amit bele rakunk. Amire mindenképpen figyeljünk, hogy csak desztillált vizet használjunk, mert a csapvíz tartalmazhat különböző szennyeződéseket illetve baktériumokat, én ezért a gyógyszertárban kapható desztillált vizet javaslom az biztosan steril.

- Humidor párásító típusok
Hagyományos szivacsos párásító:
Ezt úgy kell elképzelni, mint amit a virágok alá szoktak rakni, úgynevezett oázis, csak ebben az esetben nem a virágokat látja el vízzel hanem a szivaroknak szolgáltatja a megfelelő páratartalmat.

Akrylpolimer kristályos párásító:
Az Akrylpolimer kristályok a saját tömegüknek a többszörösét tudják felvenni. Először csak nagyon kicsi gyöngynek néznek ki és miután megszívták magukat, az eredeti méret 4-5 szörösére duzzadnak. A kristályokra folyadékot öntve biztosítják a humidorban a páratartalmat. A szivacsos megoldással szemben ezeknek a kristályoknak nagy előnye, hogy precízebben biztosítja a páratartalmat. Szivacsos párásítóban is alkalmazható akkor, ha a tokból a szivacsot kivesszük és ezt a kristályt tesszük be annak a helyére.

Hygrolator:
Speciális mikroszálas párásító. A Hygrolator egy speciális páratartalom-szabályozó, ami egy zárt csomagolásban van. El kell távolítani a fóliát és bele kell helyezni a humidorba. A Hygrolator elő van készítve, így körübelül 40-60 nap után kell újra feltölteni desztillált vízzel. Használata megegyezik a szivacsos- illetve kristályos párásítóval. Vannak akik csak ilyet használnak.

A túl alacsony páratartalom esetén a szivar borító levelei elrepedhetnek illetve, a száraz szivarok könnyen eltörhetnek, gyorsabban égnek, mert az égésüket nem lassítja le a természetes nedvességtartalmuk. A szivarok íze ebben az esetben erőteljesebb, kissé kesernyésebb lesz.
A humidorban a szivarok számára 68-72%-os páratartalmat kell biztosítani. Ez a páratartalom a legmegfelelőbb arra, hogy a szivarok egyenletesen égjenek. Nagyjából 70%-os páratartalom mellett, 22°C esetén a levegő légköbméterenként körülbelül 13 gramm vizet tartalmaz. Ilyen környezetben a szivaroknak saját tömegük 13%-ának megfelelő mennyiségű nedvességet tudnak magukba szívni - ez a legideálisabb a szivarok számára.

A humidor párásítók használata során amire még ügyelnünk kell, hogy higiéniai szempontok miatt javasolt ezeknek a cseréje körülbelül 1-2 évente. Oldalunk kínálatában különböző párásítók közül tud választani, legyen szó a cseréről vagy pedig egy kiegészítő párásítóról.